ZADANIE 2 – SP i GIM 3

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM NR 3 W GDAŃSKU

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma ,lecz przez to, czym się dzieli z innymi”

Jan Paweł II

 

W tym roku szkolnym dnia  4 grudnia obchodziliśmy „Dzień Wolontariusza” pod hasłem „Pomagamy” w celu wyrażenia uznania dla  wolontariuszy na całym świecie.

Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali zbiórkę zabawek dla dzieci chorych i osieroconych  pod hasłem „Przynieś pluszaka dla dzieciaka”  Kilka dni wcześniej uczniowie  w każdej sali lekcyjnej rozwiesili ulotki  i osobiście poinformowali   o tej akcji.Nie zapomnieli również o uczniach z  najmłodszych z klas i zachęcili ich do tego, aby podzielić się maskotką z innymi dziećmi.W szybkim tempie udało  się zebrać wiele pięknych  zabawek, które na pewna umilą święta dzieciom chorym i osieroconym.

Na holu szkolnym przygotowaliśmy gazetkę informacyjną na temat wielu akcji  charytatywnych, w których wzięli  udział  wolontariusze  w minionym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że zachęcimy w ten sposób osoby, które chcą poświęcić swój wolny czas, aby pomagać osobom potrzebującym.

Podczas przerw lekcyjnych  wolontariusze  zorganizowali również kiermasz ze   słodkim poczęstunkiem dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły. .Z  funduszy uzyskanych ze sprzedaży pysznych ciast zostaną zakupione pieluszki, które   przekażemy  chorym

z hospicjum im ks. E. Dutkiewicza.

Tego dnia  wielu uczniów  z naszej szkoły wzięło udział w warsztatach na temat idei wolontariatu prowadzonych przez nauczycieli podczas lekcji.

Zajęcia   były bardzo ciekawe i wzbogaciły naszą wiedzę na temat akcji  charytatywnych.

Uczniowie dowiedzieli się wielu informacji na temat  działalności  wolontariatu, oraz instytucji z którymi współpracuje.

Dowiedzieli się również jakie kompetencje przydatne w dalszym etapie kształcenia  może  zdobyć wolontariusz  dzięki bezinteresownej pracy. Uczniowie mieli okazję zastanowić się

z kim chcieliby współpracować w przyszłości w szkolnym kole wolontariatu; czy to będą np.  chore dzieci, czy samotni seniorzy, a może zwierzęta ze schroniska.

W ramach integracji z młodszymi uczniami naszej szkoły wolontariusze zobowiązali się do pomocy nauczycielom w prowadzeniu zajęć w świetlicy szkolnej. W tym celu czytali książeczki i prowadzili gry i zabawy, aby umilić czas po lekcjach młodszym kolegom i koleżankom.

Mamy nadzieję, że Dzień Wolontariusza w naszej szkole  zachęci wielu uczniów do pomagania innym i że  będą oni mieli okazję zrealizować ciekawe projekty o charakterze charytatywnym.