ZADANIE 6- SP 3 i Gimnazjum nr 3 w Gdańsku (spóźnione sprawozdanie)

Nasza grupa wolontariuszy z Gimnazjum nr 3 w Gdańsku jest po prostu wyjątkowa. Dlaczego? Ponieważ dobro dzieje się tam gdzie się pojawiamy z naszymi serduchami, które chcą pomagać wszędzie tam gdzie tylko się da. Pomysłów na pomaganie nam nieustannie przybywa. Tylko czasu na niektóre nam jeszcze brakuje. Pomaganie zaraża i chcemy innym to pokazywać. Wiemy, że nasz wyjątkowy czas teraz właśnie trwa. Stawiamy pierwsze kroki w nowych miejscach lub nie pozwalamy zarosnąć wydeptanym wcześniej ścieżkom w miejscach gdzie już nieraz mogliśmy pomóc potrzebującym. Radość z pomagania jest niesamowita. Patron naszej szkoły – Jan Paweł II przypomina nam o tym, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu.)

W ciągu roku mieliśmy okazję zostawić swój ślad w różnych miejscach. Jedne akcje miały miejsce jednorazowo, a niektóre dzieją się systematycznie. Zanim jednak ruszyliśmy do działania mogliśmy uczestniczyć w szkoleniu wolontariatu I stopnia dla Szkolnych Kół Caritas. Dzięki niemu możemy patrzeć szerzej i głębiej na pomaganie oraz radość płynącej z tego dla nas. Podobna okazja spotkała osoby pragnące odwiedzać chore dzieci dzięki współpracy w oddziałem Gdańskim fundacji Dr Clown.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się zbiórka żywności w ramach akcji Caritas „Tak. Pomagam!”. Dzięki naszym działaniom udało się łącznie w naszej diecezji zebrać ponad 22000 kilogramów żywności zarówno przed świętami Wielkanocnymi jak i na Boże Narodzenie.

Ponadto uczniowie z naszej szkoły systematycznie zbierają korki od butelek dzięki czemu wspieramy fundusz dzieci osieroconych istniejący przy fundacji hospicyjnej im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Dla hospicjum także działaliśmy włączając się w zbiórkę na cmentarzach podczas uroczystości Wszystkich Świętych oraz ogólnopolską akcję Pól Nadziei. Nasze zaangażowanie umożliwiło opiekę wielu chorym objętych opieką medyczną hospicjum domowego wspomnianego wcześniej gdańskiego hospicjum. Współpraca z hospicjum systematycznie się rozwija. Mieliśmy okazję wspomagać fundację hospicyjną w pakowaniu prezentów na święta, wysyłaniu kartek świątecznych i przygotowaniach puszek to akcji „żonkil”. Niektórzy z naszych wolontariuszy odwiedzają także podopiecznych hospicjum w ramach spotkań „klubu Tysiąc” i „Jeż Cafe”.

W ramach szerokiego zasięgu działań fundacji hospicyjnej także pomoc skierowana wobec dzieci osieroconych cieszyła się dużym zainteresowaniem. Akcją, którą w najbardziej uwrażliwiła uczniów naszej szkoły na ten temat był „Dzień Tumbo”. Dzięki podjętym działaniom udało się zebrać pieniądze i pluszaki dla osieroconych dzieci.

Nową, ale bardzo dobrze przyjętą akcją w naszej szkole w tym roku szkolnym jest „Słodka Środa”. Nasi wolontariusze podejmują się przygotowania domowych wypieków, którymi dzielą się za symboliczną złotówkę na przygotowanym stoisku podczas wyznaczonych przerw raz w miesiącu. Dzięki temu udało się nam wysłać wcześniej zebrane pluszaki do dzieci na Madagaskarze w miejscowości Antanimena. Poza tym mogliśmy zrobić miłą niespodziankę w postaci słodyczy, pluszaków oraz pampersów dla dzieci z domu samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie.

Wzrastającym zainteresowaniem wśród naszych wolontariuszy cieszy się możliwość odwiedzin dzieci na oddziale dziecięcym w Wojewódzkim Szpitalu w Gdańsku przy współpracy z fundacją Dr Clownem. Radość odwiedzanych dzieci z którymi można się pobawić jest po prostu bezcenna.

Wśród naszych wolontariuszy mamy też kilku, którzy szczególną troskę wykazują wobec osób bezdomnych ze schroniska im. św. brata Alberta w Gdańsku. Spotkania z nimi, wspólne zajęcia, a w sposób domowe wypieki trafiają do serc tych osób, których różne okoliczności doprowadziły do przykrej bezdomności.

Wśród naszych działań warto nadmienić także zbiórki w różnych miejscach Gdańska na rzecz Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomocą ogarniamy także potrzebujących uczniów z naszej szkoły m.in. poprzez paczki świąteczne. Wspieramy też schronisko dla bezdomnych zwierząt „Promyk” zbierając dla naszych psiaków smaczną karmę.

Wiele z naszych akcji niestety nie zostało ujętych w zdjęciowe kadry obrazujące szczegółowo nasze działania. Z pewnością w serach naszych wolontariuszy osobiste doświadczone pozostanie niezatarte w pamięci. Dobro dzieje się wokół nas i mamy nadzieję, że będzie nieustannie się poszerzać swoje kręgi:).