Zadanie 4/19 sp 59

Zaraz po Paradzie Wolontariuszy odwiedzilismy ISE czyli Inkubator Sasiedzkiej Energii działający na Dolnym Mieście.

Mielismy okazje porozmawiać z przemilymi paniami Danusią i Elą i dowiedziec sie czym na co dzień się zajmują.  Oto czego się dowiedzieliśmy.

ISE działa 2.5 roku powstało z inicjatywy Fundacji Gdańskiej żeby ożywić działania na Dolnym mieście, choć korzystać z jego dobrodziejstw mogą wszyscy.ISE podejmuje działania kulturalne, edukacyjne, opiekuńcze.Odbywają się tam różne  szkolenia, warsztaty dla dzieci np z programowania robotów czy tez warsztaty rozwojowe dka doroslych. W ISE podejmowane sa rowniez działania artystyczne, kulturalne, rowniez warsztaty w tym zakresie.

Oprócz tego w ISE odbywaja sie rowniez prezentacje filmów.

Działa u nich również tzw wypozyczalnia książek gdzie mozna przyniesc i oddac swoje książki ale takze wypozyczyc cos co nas interesuje. Mozna tez przyniesc swoje zabawki,gry, z ktorych mogą potem  korzystać inne dzieci.

ISE współpracuje z roznymi instytucjami m.in Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Mrowisko, a także z gronem psychologów, prawników by jak najlepiej nieść pomoc ludziom. Mają też grono swoich wolontariuszy ktorzy pomagaja im przy różnych przedsięwzieciach. Działa też u nich tzw bioopieka – osoby starsze mają specjalne opaski monotorujące ich tętno. Gdyby coś im się stało, system natychmiast o tym powiadamia osobę opiekującą się takim seniorem.

Pani Danusia i Ela to tzw dobre duszki ISE. Kochaja swoją pracę i napelniaja to miejsce pozytywną energią, która do nich wraca w podziekowaniach od innych osób.  Sprawiają, że to miejsce kipi życiem,  życzliwością i sercem dla drugiego człowieka.